Prunusruiming in Edese bossen
23-10-2013 |
Wie deze herfstvakantie aangrijpt om te gaan genieten van de uitgestrekte bossen bij Ede moet niet vreemd opkijken als ze een team Prunusruiming van de gemeente tegenkomen. Prunus is een onkruid dat de inheemse soorten op de Veluwe bedreigt, maar levert vanaf dit jaar ook een vaste stroom aan brandstof voor de duurzame verwarming van 3.000 woningen in Veldhuizen en Kernhem.
Prunusbestrijding

Met Prunus of ‘bospest’ wordt Amerikaanse vogelkers bedoeld, een soort die aan het begin van de vorige eeuw in ons land geïntroduceerd is om voor een goede strooiselvoorziening te zorgen op de arme zandgronden. Jammer genoeg gedraagt deze soort zich zeer agressief en verjongt deze soort zich zo snel dat er geen ruimte meer overblijft voor andere soorten.
In de bossen rond Ede komt veel Prunus voor. Deze Prunus is een woekeraar die eigenlijk niet thuishoort in dit landschap. Om te voorkomen dat de van nature voorkomende soorten afsterven door overwoekering wil de gemeente deze ‘bospest’ bestrijden.
Nuttig onkruid
De Prunusbestrijding levert elk jaar ruim 3.000 ton houtresten uit de Edese bossen. Vanaf dit jaar is daar een nuttige bestemming voor gevonden in de regio. Het bedrijf BioMass gaat deze houtresten omzetten in brandstof voor de nieuwe bio-energiecentrale van Warmtebedrijf Ede (WBE) die dit jaar gebouwd is. Hiermee worden zo’n 3.000 woningen in Veldhuizen en Kernhem duurzaam verwarmd. Omdat het verbranden van biomassa CO2-neutraal is, vermindert hiermee de Edese CO2-uitstoot met 7.000 ton per jaar. “Het mes snijdt aan twee kanten,” aldus wethouder duurzaamheid Breunis van de Weerd. “Niet alleen behouden we zo de diversiteit van de Edese bossen, we dragen ook nog bij aan het halen van onze klimaatdoelstellingen.”
Ook kleinere bosbeheerders dan de gemeente die niet weten wat ze met de prunus aan moeten, kunnen terecht bij BioMass. Ga voor alle informatie daarover naar www.warmtebedrijfede.nl.